Zespół Szkół Zawodowych im. Wincentego Witosa  w latach 2020-2023 realizował projekt pod tytułem „Uczniowie bez granic - praktyki zawodowe w UE” o numerze: 2020-1-PL01-KA102-078473 w ramach KA102 - Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”   Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, zarządzanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania to 148 734,00 EURO.

W ramach działań projektowych zrealizowaliśmy trzy wyjazdy na miesięczne praktyki zagraniczne (dwie mobilności do Hiszpanii i jedną do Włoch), w których w sumie wzięło udział 56 uczniów z kierunków technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk oraz technik handlowiec.

 

W początkowej fazie projektu, po przeprowadzonej rekrutacji uczniowie wzięli udział w szkoleniach językowych, kulturowych, a także pedagogiczno-organizacyjnych.

Przy współpracy z organizacjami pośredniczącymi zostały wybrane firmy, których profil najbardziej odpowiadał kierunkom kształcenia uczniów. W każdej z firm uczestnicy pracowali po okiem mentora, którego zadaniem było wprowadzenie w specyfikę pracy, kontrolowanie postępów praktykanta, a także pomoc w jak najlepszym wykorzystaniu osobistych kompetencji ucznia w wybranym zawodzie.

Realizacja projektu zakładała także poznanie specyfiki kraju goszczącego poprzez wycieczki oraz odkrywanie kuchni i tradycji danego kraju.

Projekt miał wielokierunkowy i wszechstronny wpływ na młodzież biorącą w nim udział.

- Uczestnicy rozwinęli się zawodowo poprzez pracę w międzynarodowym środowisku, wykonując zadania dostosowane do wybranego kierunku kształcenia.

- Dzięki udziałowi w szkoleniach językowych przed wyjazdem oraz pobytowi za granicą uczniowie pokonali blokadę przed posługiwaniem się językiem obcym, poznali lepiej swoje możliwości komunikacyjne oraz zyskali większą motywację do dalszego kształcenia językowego. Zyskali większą swobodę wypowiedzi w języku obcym i nabyli umiejętność porozumiewania się pomimo braku wystarczającego zasobu słownictwa.

- Uczestnicy projektu stali się dużo bardziej komunikatywni, otwarci i bardziej chętni do podejmowania nowych wyzwań.

- Dzięki zrealizowaniu zagranicznych praktyk oraz obcowaniu naszych uczniów z inną kulturą młodzież stała się bardziej tolerancyjna i otwarta. Uczestnicy projektu często pracowali w multikulturowym zespole, a nauka przez doświadczanie w tym temacie jest niezwykle istotna. Obserwujemy, że udział w projekcie poszerzył horyzonty myślowe naszych uczniów.

- Udział w projekcie pozytywnie wpłynął na samoocenę, asertywność uczniów a także umiejętność radzenia sobie z problemami.

- Miesięczny pobyt z dala od rodziców, zarządzanie własnym budżetem i konieczność zaspokajania podstawowych potrzeb niewątpliwie wpłynął na proces usamodzielniania się naszej młodzieży a co za tym idzie zwiększył gotowość do wejścia w dorosłe życie.

Praktyki zawodowe zagraniczne stały  ważnym elementem na  ścieżce kariery zawodowej uczniów Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu, co podkreślali uczniowie podczas uroczystego wręczenia Certyfikatów uczestnictwa oraz Europass z ostatnich mobilności. Podczas uroczystości pożegnania maturzystów Pani Dyrektor dokonała podsumowania działań projektowych, które przyczyniły się również do rozwoju placówki w kontekście międzynarodowym.