Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu aktywnie angażuje się w popularyzowanie i przekazywanie szeroko rozumianej wiedzy ekonomicznej swoim uczniom. Członkowie Szkolnego koła Ekonomicznego, które działa już 20 lat, biorą udział w licznych ekonomicznych inicjatywach proponowanych przez władze resortu edukacji, instytucje rządowe i pozarządowe, czy wyższe uczelnie.

Już niebawem, 25 marca br. odbędzie się w naszej szkole XIV edycja Międzyszkolnej Olimpiady Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości dla młodzieży szkół średnich powiatu grójeckiego. Od wielu lat współpracujemy z WE SGGW, który odjął m.in. patronatem merytorycznym wspomnianą olimpiadę. Członkowie SKE, z sukcesami, biorą udział w Akademii Przedsiębiorczości WE SGGW, która dla laureatów funduje indeksy na wybrane kierunki ekonomiczne.

 

W tym roku, Akademia Przedsiębiorczości SGGW we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości – inicjatorem Roku Edukacji Ekonomicznej proponuje cykliczne comiesięczne spotkania online. Pierwsze spotkanie odbyło się 29 lutego br. na platformie Teams. Prelegentami byli Waldemar Zbytek-Przewodniczący KO REE oraz prof. Witold Orłowski - ekonomista i edukator, który przybliżył nam temat: „Czy roboty zastąpią ludzi?”

Ustanowienie roku 2024 – decyzją Senatu RP – Rokiem Edukacji Ekonomicznej stanowi okazję do przypomnienia znaczenia reform i inicjatyw gospodarczych Władysława Grabskiego oraz idei edukacji ekonomicznej zawartej w książce Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka”. Janusz Korczak – pisarz i pedagog – współpracował z premierem Władysławem Grabskim i jego bratem, który stał na czele resortu edukacji.

IDEE I INSPIRACJE

„Edukacja ekonomiczna stanowi fundament dobrobytu narodowego i osobistego”

Władysław Grabski

„Dlaczego nie mamy możliwie wcześniej nauczyć dziecka, czym jest pieniądz, wynagrodzenie za pracę, aby czuło wartość, złe i dobre strony posiadania?”

Janusz Korczak