9.05.22 społeczność szkolna ZS Jasieniec obchodziła Święto Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystego apelu wspominaliśmy nie tylko okoliczności jej uchwalenia, ale próbowaliśmy sobie uzmysłowić jak doświadczenia przodków z XVIII wiecznej Rzeczypospolitej mogą inspirować  potomnych. Stare wschodnie przysłowie mówi: „Obyś żył w ciekawych czasach” . Wobec wyzwań teraźniejszości nie możemy zmarnotrawić doświadczeń Polaków, którzy uchwalili pierwszą w Europie, a druga na świecie konstytucję. Niech będą dla nas powodem do dumy, za swoją  głęboką świadomość konieczności zmian w szlacheckiej Rzeczypospolitej i podjęty reformatorski trud. Ponadto trzeba pamiętać, że nie wszyscy na arenie międzynarodowej dobrze nam życzą, wszak w obronie konstytucji z 1971 trzeba było walczyć z bronią w ręku. Niepodległość to sprawczość.

Nasi przodkowie sami chcieli rządzić się w swoim państwie, według przyjmowanych przez siebie praw. Pamiętajmy że niepodległe Państwo Polskie to nasze wspólne zadanie, okażmy się jego godni. Uroczysty apel prowadzili: Weronika Golczewska ( III LO) i Adam Matusiewicz ( I TMP). Stronę muzyczną  przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Karoliny Nowak – śpiew: Gabriela Grzesik – Trzaska ( III LO) i Andrzej Słupek ( III LO), oraz  Sylwester Jabłoński (I TI) gitara. Ozdobą były nagrodzone brawami wykonania pieśni patriotycznych : Jest takie miejsce i Wierzę w lepszy świat. Okolicznościowy wystrój Sali Gimnastycznej zawdzięczamy staraniom Pani Bernadetty Suwały. Nie można też nie wspomnieć o pomocy przy organizacji apelu Szkolnej Woźnej Pani Malwiny Ostaszewskiej.