Uczniowie ZS w Jasieńcu - Stypendyści, kl.3 TŻ i 2 TŻ, w słoneczny listopadowy dzień 9 pojechali na wycieczkę do Muzeum Pułaskiego w Warce. Zaczęliśmy zwiedzanie Pałacu od piętra - od Biblioteki pałacowej, potem byliśmy w Gabinecie gospodarza, w którym przechowywano pod kluczem broń. Pałac był prywatnym domem właściciela browaru do 1935 r., potem przekształcony w muzeum z internatem, następnie muzeum PTTK i obecnym Muzeum Pułaskiego. W bibliotece zobaczyliśmy m.in. unikatowe wydanie Konstytucji i Globus. W kolejnej sali dowiedzieliśmy się o Warce, a trasa wycieczki prowadziła szlakiem jej ulic. Uczniowie we własnych rękach sprawdzili wagę repliki bojowego miecza rycerskiego oraz monet skarbowych. W 1978 - roku widniejącym na etykiecie butelki piwa wareckiego - Książę wystawił przywilej na sprzedaż piwa wareckiego w Ratuszu. Kolejna sala to ciekawie opowiedziane losy bitwy pod Warką z podkreśleniem roli rzeki Pilicy, tu uczniowie wzięli berło w rękę i mieli możliwość przymierzenia peruki oraz mogli wziąć na pamiątkę jedną z nazw ulic. W salach wyświetlane są filmy historyczne (z angielskimi napisami).

    Na parterze nastąpiła chwila odpoczynku w sali reprezentacyjnej z opowieścią o rodzinie Pułaskich (do zobaczenia m.in. replika aktu urodzenia Kazimierza Pułaskiego) oraz Konfederacji. Następnie zwiedzaliśmy pokoje prywatne z ciekawymi opowieściami z życia i walk - za uratowanie życia Waszyngtona Pułaski został mianowany generałem. Kolejne to: Salon Niemcewicza z pierwszą biografią Waszyngtona wydaną w języku polskim, Salon Modrzejewskiej z oryginalnym wachlarzem, lustrem i repliką sukni, Salon Paderewskiego z nowością na ekspozycji - portretami Ignacego i Heleny Paderewskich oraz z oryginalnym fortepianem. W drugiej części, przy dopisującej słonecznej pogodzie, zwiedziliśmy teren Parku w Winiarach: park dolny (w stylu angielskim) i górny (w stylu francuskim) z pomnikami przyrody na ścieżkach edukacyjnych, kolumnadą i kapliczką, aż do brzegu rwącej Pilicy. Na zakończenie zostaliśmy obdarowani drobnymi upominkami, zintegrowaliśmy się podczas animacji przy ognisku i zjedliśmy kiełbaski z ogniska w altance. Na pożegnanie uczniowie zatańczyli belgijkę.

Wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach projektu „Z wizytą u generała Pułaskiego” sfinansowanego ze środków Samorządu Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsze.

Społeczność Zespołu Szkół w Jasieńcu dziękuje za sfinansowanie wycieczki i możliwość zwiedzenia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

mgr Beata Sobańska

Nauczyciel ZS Jasieniec