V edycja tej Olimpiady odbyła się 15 listopada 2022r. w Pałacu Boglewice pod honorowym patronatem Krzysztofa Ambroziaka Starosty Powiatu Grójeckiego. Uczestnikami Olimpiady byli uczniowie ze szkół ponadpodstawowych powiatu grójeckiego: Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu, Zespołu Szkół w Grójcu, Liceum Ogólnokształcącego w Warce, Zespołu Szkół w Warce, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi oraz przedstawiciele organizatorów Zespołu Szkół w Jasieńcu.

Nadrzędnym celem konkursu jest poznawanie historii małej ojczyzny, ochrona dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej poprzez organizowanie olimpiady w różnych urokliwych miejscach naszego regionu. W poprzednich edycjach olimpiada odbywała się w Pałacu w Małej Wsi, oraz Pałacu w Winiarach. Obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, kształtowanie patriotycznej postawy młodego człowieka, kultywowanie tradycji, nawiązywanie do korzeni to wartości, którym przyświeca Olimpiada. Pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia to Aneta Lewandowska oraz Anna Górecka z Zespołu Szkół w Jasieńcu.

 

W Pałacu Boglewice o godz. 10:00 uczestnicy rozpoczęli zmagania konkursowe rozwiązując test wielokrotnego wyboru z jedną prawidłową odpowiedzią. Pytania nie były łatwe, jak przystało na Olimpiadę. Uczniowie mogli oprócz rywalizacji podziwiać wspaniałe i urokliwe wnętrza Pałacu Boglewice. Podczas przerwy, w oczekiwaniu na wyniki Pani Anna Maria Panasiuk właścicielka pałacu przybliżyła historię tego miejsca uczestnikom konkursu oraz zaproszonym gościom.

Komisja Olimpiady po sprawdzeniu prac egzaminacyjnych odtajniła dane uczniów i wyłoniła 3 finalistów. W uroczystym ogłoszeniu wyników uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Grójcu: Krzysztof Ambroziak Starosta Grójecki, Jolanta Sitarek Wicestarosta Grójecki, Marzena Kołacz-Rosołowska Członek Zarządu, Andrzej Zaręba Członek Zarządu, Barbara Orłowska Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia, Barbara Sygitowicz Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia. Pani Dorota Nowak-Michałowska Dyrektor Zespołu Szkół w Jasieńcu dokonała podsumowania olimpiad. Pogratulowała laureatom olimpiady. W szczególny sposób podziękowała nauczycielom i opiekunom za ich trud i wysiłek włożony w przygotowanie uczniów do wzięcia udziału w piątej edycji tego wydarzenia o zasięgu powiatowym.

I miejsce – Paweł Siedlecki z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu

II miejsce – Jakub Orzechowski z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu

III miejsce – Aleksandra Kuligowska z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej „Głuszec” w Grójcu.

Nagrody rzeczowe ufundował Krzysztof Ambroziak Starosta Powiatu Grójeckiego. Wszyscy uczestnicy Olimpiady za zaangażowanie i wiedzę otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Serdeczne podziękowania składamy pani Annie Marii Panasiuk właścicielce Pałacu Boglewice za objęcie patronatem honorowym, udostępnienie oraz cenna lekcję historii o naszej małej Ojczyźnie.

więcej zdjęć, kliknij

Opiekunowie olimpiady:

Anna Górecka

Aneta Lewandowska