Chwilę po północy 1 maja 2004 r. Żołnierze Wojska Polskiego wciągnęli na maszt flagę Unii Europejskiej. Uroczystość z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i przedstawicieli rządu odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. I tak, 1 maja 2024 świętujemy już 20 lat Polski w Unii Europejskiej.

     Uczniowie w Zespole Szkół w Jasieńcu na lekcjach wychowawczych mogli uzupełnić i utrwalić widzę o UE na podstawie prezentacji „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Prezentacja obejmowała zagadnienia: Polska w UE, przystąpienie do UE: korzyści i wyzwania, rozwój gospodarczy i społeczny Polski, fundusze europejskie, członkostwo w Schengen: swoboda przepływu osób, UE a polska kultura i tożsamość, Polska w instytucjach UE: Rola i wpływ, współpraca międzynarodowa: Polska w Europie oraz wyzwania i perspektywy na przyszłość.

 

     23 kwietnia, w ramach obchodów 20-lecia UE, nasi uczniowie brali udział w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, logując się na telefonach lub komputerach, w ten sposób mogli podjąć rywalizację ze szkołami z różnych regionów Polski.

Na zajęciach z przedmiotów: „Podstawy przedsiębiorczości” i „Biznes i zarządzanie” młodzież podjęła dyskusję, która miała za zadanie podsumowanie 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dyskusja obejmowała cztery zasadnicze panele:

  • Transformacja i Rozwój
  • Międzynarodowa Rola Polski
  • Korzyści dla Obywateli
  • Wyzwania na Przyszłość

Obserwując przebieg dyskusji uczniów, od klasy pierwszej do trzeciej technikum ekonomicznego, należy podkreślić jej burzliwość i emocjonalność. Opinie na ten sam problem, np. czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?, były niejednokrotnie skrajne.

Podsumowując i odpowiadając na panelowe zagadnienia, można stwierdzić, że:

- Polska przeszła znaczącą transformację gospodarczą i społeczną, stając się silną, dynamiczną gospodarką i silnym, dynamicznym krajem,

- Polska umocniła swoją pozycję w Europie, jej głos liczy się w dyskusjach na ważne tematy,

- członkostwo przyniosło wymierne rezultaty: otworzyło granice, można swobodnie podróżować, pracować w całej Unii, mamy dostęp do programów i funduszy unijnych np. w ramach akredytowanego projektu  2023-1-PL01-KA121-VET-000128787 współfinansowanego przez Unię Europejską  SEKTOR KSZTAŁCENIE 
I SZKOLENIA ZAWODOWE UCZNIÓW I KADRY, w dniach 15-19 kwietnia br., grupa nauczycieli Zespołu Szkół w Jasieńcu odwiedziła Faro w Portugalii.

- nowe wyzwania to: cyfryzacja, transformacja energetyczna, budowa spójności społecznej.

 Opracowała: Renata Zwolińska

zdjęcia, kliknij