19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji już od kilku lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Uczniowie naszej szkoły, również zaangażowali się w tą akcję. Odbyły się zajęcia edukacyjne online, uczniowie mogli  obejrzeć film „Muranów – dzielnica północna”, w którym prześledzić mogliśmy losy konkretnej rodziny zarówno przed wojną, w czasie jej trwania i w czasach komunistycznych. Ta historia opowiedziana przez młodą, 18 letnią dziewczynę zarówno wzrusza jak i czasami przeraża.

Po projekcji odbyła się dyskusja, uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami na temat tego, czego dowiedzieli się z filmu.

W tych niepewnych czasach nie zapominajmy  tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.