19.04.2023r. mija 80. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. W polskiej historii wydarzenie to jest symbolem walki nie tylko o wolność, ale przede wszystkim o godność i człowieczeństwo.

Nasza szkoła już po raz drugi uczestniczy w organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno – edukacyjnej upamiętniania Powstania w Getcie. Uczniowie dzień wcześniej przygotowali papierowe żółte żonkile, kwiaty przypominające swoim kształtem Gwiazdę Dawida – symbol stygmatyzacji i prześladowania Żydów. Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych w getcie był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

 

Uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowany na to wydarzenie poruszającą animację opartą na motywach reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Po projekcji odbyła się dyskusja na temat martyrologii i dramatu ludzi żyjących w  tamtych okrutnych czasach.

Akcja Żonkile ma na celu rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie.