W ramach akredytowanego projektu  2023-1-PL01-KA121-VET-000128787 współfinansowanego przez Unię Europejską  SEKTOR KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE UCZNIÓW I KADRY, w dniach 15-19 kwietnia br., grupa nauczycieli Zespołu Szkół w Jasieńcu odwiedziła Faro w Portugalii.

     Portugalia to kraj wielu ciekawych tradycji i zwyczajów. Duże znaczenie w kulturze odgrywa muzyka i często powtarza się, że kraj ten można porównać do pieśni fado – z pozoru jest smutny i nostalgiczny, a przy bliższym poznaniu okazuje się żywiołowy. W urokliwym i nastrojowym otoczeniu Restaurante Contenario w Faro, mogliśmy emocjonalnie doświadczyć przejmujących, intymnych ballad, w których marynarze wyrażali swoją tęsknotę za domem, nieuchwytną chwilą utraconej miłości lub pragnienie czegoś, co nigdy nie zostanie osiągnięte. Ceniony portugalski zespół, w piątkowy „Noites de Fado”, pozwolił nam doświadczyć tej tęsknoty w najbardziej bezpośredni sposób.

 

Portugalczycy w naturalny dla południowców sposób posiedli umiejętność korzystania z przyjemności życia. Nie spieszą się, zawsze znajdą czas na filiżankę kawy i pogawędkę z przyjaciółmi. Obiad to dla nich co najmniej dwugodzinny rytuał, a wieczorne zabawy i spotkania potrafią przeciągać w nieskończoność. Portugalia to kraj katolicki (90%). Portugalczycy są bardzo gościnni i bywają wylewni przy bliższym poznaniu. Gdy jesteśmy przedstawiani Portugalczykowi, musimy liczyć się z tym, że zostaniemy ucałowani w obydwa policzki. Zwyczaj całowania się na powitanie jest bardziej przyjęty niż podawanie ręki. Bardzo lubią też biesiadować i celebrują jedzenie. Każdy region w Portugalii ma własne specjały kulinarne, a mieszkańcy poszczególnych wsi twierdzą, że każda z nich ma własną specjalność. Potrawą narodową jest bacalhau - marynowany, suszony dorsz przyrządzany na 365 sposobów - tyle, ile jest dni w roku.

Portugalia to prawdziwy raj dla miłośników win. Znakiem firmowym kraju są doskonałe wina. Najlepszej marce użyczyło nazwy miasto Porto. Mało kto wie, że ten trunek wyprodukowano przypadkiem, kiedy to w XVII wieku angielscy kupcy, chcąc zapobiec kwaśnieniu wina w drodze na Wyspy, dolali doń brandy. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że wino im mocniejsze i słodsze, tym lepsze. Do najbardziej popularnych win w Portugalii zalicza się porto i maderę, a także tradycyjne vinho verde. Charakterystyczną cechą kraju jest również występowanie dużej ilości lokalnych odmian winorośli. Portugalia uplasowała się na siódmym miejscu na świecie pod względem wielkości powierzchni upraw winorośli.

Turysta przybywający po raz pierwszy na wakacje w Portugalii, zwróci uwagę na fasady kamienic ozdobione niezwykłymi, ceramicznymi płytkami. Zwyczaj wykładania nimi ścian, podłóg a nawet sufitów wprowadzili w średniowieczu Maurowie. Nazwa dekoracji - azulejos - pochodzi od arabskiego słowa al zuleio oznaczającego wypolerowany kamień lub od azul, czyli koloru niebieskiego, dominującej barwy większości płytek. Płytki zdobią ściany, a czasem tworzą także osobne dekoracje.

Algarve - region, oddzielony przez wieki od reszty kraju, zachował odrębny charakter, bliższy kulturze muzułmańskiej niż europejskiej. Białe domy bogato zdobione są kafelkami azulejos. Rozrzucone między plantacjami pomarańczy i migdałowców silnie kontrastują z błękitem nieba i oceanu oraz czarno-ceglasto-żółtym wybrzeżem.

W stolicy prowincji Faro zaskakuje opustoszały rynek z Pałacem Biskupim otoczony pomarańczowymi drzewkami.

Ciekawe jest miasteczko Lagos, w którym w 1411 roku odbył się pierwszy w czasach nowożytnych targ niewolnikami, przywiezionymi z Sahary. Klejnotem Lagos jest barokowy kościół Św. Antoniego.

Na południowo-zachodnim cyplu kraju do dziś ocalał fragment XVIII wiecznego fortu Sagres. W tym miejscu pięć wieków temu książę Henryk Żeglarz założył słynną szkołę morską. Studiowali w niej m.in. Ferdynand Magellan i Vasco da Gama.

Na obrzeżach Algarve zachowały się w stanie pierwotnym zaciszne wioski rybackie Alvor, Tavira, Santa Luzia, Salena, Burga, Luz i Sagres.

Algarve to także nowoczesne, luksusowe hotele z kortami tenisowymi i polami golfowymi, które uchodzą za najlepsze w świecie. Na odcinku pomiędzy Odeceixe na wybrzeżu zachodnim a ujściem rzeki Guadiana, na wschodzie kraju, znajduje się równo 70 plaż. Wiele wyróżnia się szczególną czystością piasku i wód.

Przylądek Św. Wincentego i jego otoczenie to eldorado dla wszystkich miłośników nurkowania, surfingu i żeglowania. Na przylądek przybywają także wędkarze łowiący na rafach.

Ten super zaplanowany tydzień, wypełniony szkoleniami i warsztatami podwyższającymi naszą wiedzę i doświadczenie zawodowe, dopełniały spacery uliczkami klimatycznego Faro, spacery plażami zimnego oceanu oraz chłonięcie cudownych klifowych widoków wybrzeży Algarve.

Renata Zwolińska

Dorota Nowak-Michałowska

zdjęcia, kliknij