Uczniowie z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Nasza szkoła bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych  przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to , aby prawa były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Nasza szkoła w ramach tej akcji  przeprowadziła ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka oraz w ramach solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane uczniowie oraz nauczyciele ubrani byli na niebiesko.

Zapraszamy na fotorelację z tego dnia.

Monika Oleksiak