Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w prelekcji przygotowanej przez panią Joannę Garnier, pracownika fundacji La Strada, która działa na rzecz poszanowania praw człowieka, zajmuje się zwalczaniem handlu ludźmi  oraz pracy przymusowej.  Spotkanie odbyło się przez platformę Classroom, a jego inicjatorką z ramienia szkoły była pani Marlena Rosłan, psycholog zatrudniona w naszej placówce. Temat prezentacji to „Blaski i cienie emigracji zarobkowej”.

We współczesnym świecie praca za granicą wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Jednak temat emigracji zarobkowej podjęty w prelekcji dotyczył aspektu współczesnych zagrożeń wykorzystywania ludzi poszukujących pracy poza granicami naszego kraju. Niestety zjawisko to nie jest rzadkością. Na początku pani Joanna zapoznała młodzież z definicją handlu ludźmi, przedstawiła sposoby i metody działania współczesnych handlarzy, przymuszania do niewolniczej pracy oraz kto może być potencjalną ofiarą przestępców.  Przestrzegła także przed zbytnim zaufaniem obcym osobom. Wyjaśniła jak bardzo temat ten jest aktualny, nie tylko teraz gdy zbliżają się wakacje i często szukamy pracy wakacyjnej.

 

Uczniowie dowiedzieli się również jak zminimalizować ryzyko poprzez odpowiednie postępowanie przed podjęciem pracy za granicą oraz gdzie można szukać pomocy w przypadku znalezienia się w trudnej sytuacji związanej z wyjazdem zarobkowym.  

W dalszej części prelegentka wspomniała o niebezpieczeństwach, na które możemy być narażeni podczas wyjazdów wakacyjnych, a szczególnie gdy podejmujemy samotne wyprawy. Młodzi ludzie dowiedzieli się jak ważne jest informowanie rodziny bądź znajomych o terminie i celu swoich podróży.

Na koniec, prowadząca poleciła ciekawe filmy i książki poruszające powyższą tematykę oraz zachęciła do zapoznania się z projektami i działaniami podejmowanymi przez fundację La Strada, w tym kampanię Anty Modern Slavery.

Edyta Urbańczyk - Rosłoń